5

TOWARZYSTW UBEZPIECZENIOWYCH
0minut
TWOJEGO CZASU
0zlotych
MIESIĘCZNA SKŁADKA

Odszkodowanie po wypadku

Za poniesione obrażenia w wypadku należy Ci się określone świadczenie. Proponowane przez firmy ubezpieczeniowe odszkodowanie za obrażenia odniesione w wypadku jest nierzadko zaniżone.

Dowiedź się, co musisz zrobić, żeby uzyskać odszkodowanie po wypadku. Warto powalczyć o jego zwiększenie.

— JAROSŁAW FILIPIAK

WYPADKI KOMUNIKACYJNE

Odszkodowanie dla osoby rannej

Jako osoba ranna w wypadku należy Ci się odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, wliczając w to również urazy psychiczne powstałe po wypadku i ból. Odszkodowanie obejmuje zwrot kosztów leczenia, kosztów dochodów utraconych ze względu na wypadek, zwrot kosztów dojazdów czy zniszczenia mienia. Masz także prawo zażądać od sprawcy jednorazowego finansowego zadośćuczynienia, a kiedy następstwa wypadku są bardzo poważne – renty.

Odszkodowanie za śmierć poszkodowanego

Odpowiedzialność ubezpieczyciela rośnie, a ochrona poszkodowanego jest coraz pełniejsza. Nowe przepisy kodeksu cywilnego przewidujący możliwość wypłaty zadośćuczynienia najbliższym za śmierć poszkodowanego.

WYPADEK W PRACY

Rodzaje świadczeń

  • zasiłek chorobowy w wysokości Twojej pensji brutto
  • świadczenie rehabilitacyjne w wysokości Twojej pensji brutto
  • zasiłek wyrównawczy przysługuje posiadającym status pracownika w momencie, gdy w wyniku stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynagrodzenie ulega obniżeniu
  • jednorazowe odszkodowanie w przypadku stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu
  • jednorazowe odszkodowanie dla rodziny przysługuje członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł w wyniku wypadku przy pracy
  • renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która nie może pracować po wypadku
  • renta szkoleniowa przysługuje osobie, którą zdaniem komisji lekarskiej nie może dalej uprawiać dotychczasowego zawodu i powinna zmienić pracę ze względu na stan zdrowia
  • renta rodzinna przysługuje rodzinie ubezpieczonego, który zmarł w wyniku wypadku
  • dodatek do renty rodzinnej może dostać osoba, która straciła oboje rodziców w wypadku
  • dodatek pielęgnacyjny przysługuje uprawnionemu do renty z ubezpieczenia wypadkowego
  • pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii, szczepień ochronnych oraz sprzętów ortopedycznych
  • odszkodowanie od pracodawcy za utratę lub uszkodzenie Twoich własnych rzeczy, które zostały zniszczone w wyniku wypadku

Jak uzyskać odszkodowanie

Jeśli dojdzie do wypadku przy pracy, musisz przede wszystkim niezwłocznie powiadomić o tym przełożonego. Oczywiście jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala. Wymagane jest również złożenie stosownych wniosków – do ZUS lub płatnika składek.

Poszkodowany pracownik w specjalnym wniosku musi m.in. podać okoliczności wypadku, któremu uległ, poinformować w jaki sposób został poszkodowany, podać świadków zdarzenia oraz załączyć opinię lekarza. Takie dokumenty medyczne są sporządzane po wypadku. Musisz przede wszystkim opowiedzieć lekarzowi, jak doszło do nieszczęśliwego zdarzenia i jakie były jego skutki. Lekarz przebada Cię, postawi diagnozę i wyda niezbędne zaświadczenie w kilku egzemplarzach – pamiętaj, aby jeden z nich zachować dla siebie! Wypełniony wniosek przekazujesz płatnikowi składek. ZUS będzie od niego wymagał takich dokumentów jak: wniosek określający rodzaj świadczenia, dane identyfikacyjne płatnika składek, dane ubezpieczonego, protokół powypadkowy lub karta wypadku, zaświadczenie o stanie zdrowia, a także kartę informacyjną z udzielenia pierwszej pomocy, informacje o przebytym szkoleniu BHP, czy też oświadczenie osoby, której poszkodowany zgłosił wypadek. Wiem, że to może wydać się skomplikowane, ale zawsze możesz poprosić o pomoc w wypełnieniu wszystkich dokumentów pracownika oddziału ZUS, w którym będziesz składać wniosek o odszkodowanie.

Nie trać wiary w swoje prawa. To Ty jesteś ofiarą i należy Ci się wszelka pomoc w powrocie do zdrowia

Co warto wiedzieć przed spotkaniem?

Ubezpieczeie na życie to produkt, który powinien posiadać każdy odpowiedzialny człowiek. To zabezpieczenie dla naszych najbliższych, w przypadku naszej śmierci.
Polisa na życie to produkt, o którym rozmawia się najtrudniej. To jednak pokazuje jakie emocje związane są z tym produktem. Tym większą uwagę powinniśmy przykładać do tego tematu.

Suma Ubezpieczenia

Samo posiadanie polisy to jednak nie wszystko, bardzo ważna jest Suma Ubezpieczenia, na którą posiadasz polisę. Jeżeli chcesz poznać szczegóły, chętnie je z Tobą omówię.

Wielu z nas posiada polisę na życie. Zdecydowana większość niestety z błędnie dobraną sumą ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia to kwota, która zostanie przekazana wskazanym przez Ciebie osobom, w przypadku Twojej śmierci. Czy masz pewność, że suma Twojego ubezpieczenia jest odpowiednio dobrana?

Odpowiednie dopasowanie sumy

Odpowiednio dopasowana suma ubezpieczenia powinna uwzględniać kilka elementów. Podstawowym z nich są duże zobowiązania jakie pozostaną do spłaty po Twojej śmierci.
Oczywistymi stają się wszelkiego rodzaju zobowiązania hipoteczne, ale czy zastanawiałeś się nad kredytem samochodowym? Możliwe, że on też powinien być spłacony jednorazowo.

Ubezpieczenie na życie jest bardzo istotne, szczególnie przy posiadaniu wysokich zobowiązań, np. kredytu hipotecznego. Banki wymagają tego w ramach obowiązkowego zabezpieczenia udzielonego kredytu.

Skoro banki w ten sposób zabezpieczają swoje ryzyko, to oczywiste jest, że taka polisa powinna stać się również zabezpieczeniem interesów Twoich najbliższych.

Jedyny żywiciel rodziny

Kolejnym elementem, szczególnie istotnym, jeżeli jesteś jedynym żywicielem rodziny jest zapewnienie utrzymania ciągłości swoich dochodów, przynajmniej na okres dwunastu miesięcy po Twojej śmierci.
Rodzina musi mieć czas na zbudowanie sobie życia od nowa w nowych realiach.

Nie powinieneś też zapomnieć o celach w przyszłości, które chciałbyś aby zrealizowane zostały nawet po Twojej śmierci. Takich potrzeb może być wiele, ale najlepszym przykładem są studia Twoich małych jeszcze dzieci.

Poradnik – Odszkodowania wypadkowe

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNE SPOTKANIE

Nie znalazłeś odpowiedniego ubezpieczenia lub masz dodatkowe pytania?
Wypełnij formularz, a skontaktuje się z Tobą i umówimy się na bezpłatne spotkanie.

[contact-form-7 id=”10289″ title=”BEZPLATNE KONSULTACJE ODSZKODOWANIE”]

[/contact-form-7]