Planowanie finansowe
PLANOWANIE FINANSOWE
Planowanie finansowe polega głównie na przewidywaniu i podejmowaniu właściwych działań,
związanych z zarządzaniem finansami osobistymi i firmowymi, połączeniu teorii z praktyką. Przewidzenie możliwych scenariuszy i dobranie odpowiedniego planu działania należy do planera finansowego.
Dopasowanie do Ciebie koncepcji finansowej opiera się na działaniach doraźnych jak i długofalowych.
Cechą dobrego planera finansowego jest wskazywanie klientom, jak osiągać założone cele finansowe w konkretnym czasie oraz pokazanie, jak dzięki znajomości konstrukcji produktów finansowych płynnie poruszać się po następujących obszarach.
Są to:
1.Budowanie kapitału i zarządzanie aktywami
2.Ochrona życia i zdrowia
3.Optymalizacja finansowa umów kredytowych
KULTURA OSZCZĘDZANIA
1.Jak zgromadzić kapitał na studia dziecka?
Pewna matka zapytała kiedyś Alberta Einsteina, jak wychować dziecko na geniusza. Einstein poradził jej czytać dziecku bajki. „A potem?” – zapytała matka. „Proszę czytać dziecku następne bajki” – odparł Einstein dodając, że naukowiec potrzebuje przede wszystkim dociekliwej wyobraźni, zresztą nie tylko naukowiec. Wpływ powszechnej potrzeby uchylania naszym pociechom nieba sprawia że popyt na produkty związane z rozwojem dzieci rośnie z roku na rok. Tu zawsze mamy pozytywną motywację do oszczędzania. Jesteśmy świadomi że edukacja jest w cenie. Mądrzejsi Ci, którzy pomyślą o tym odpowiednio wcześniej. Mając dzieci, niezależnie w jakim wieku są dzisiaj, mocno prawdopodobne jest to, że kiedyś będą chciały iść na studia. Pal sześć jeśli ich wymarzony kierunek będzie na pobliskiej uczelni. Wtedy mogą mieszkać z rodzicami, jednakże studia w innym mieście będą się wiązać ze sporymi wydatkami w edukację studenta. Warto założyć plan żeby część środków z budżetu przeznaczać na ten cel. Mówi się, że dobre rozwiązania to te, które wyrabiają dobre nawyki.
2. Jak uzbierać na wkład własny do mieszkania?
Od stycznia 2016 wymóg rekomendacji S wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego mówi o tym, że aby zaciągnąć kredyt hipoteczny trzeba będzie mieć 15% wkładu własnego. A gdyby trzeba go było wyłożyć w gotówce? Zakładając, nawet niewielki metraż we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu czy Krakowie taka inwestycja wyniesie około 200 tys. Z tego 15% wkładu własnego to kwota 30 tys. Do tego koszty transakcyjne jak sąd, notariusz, pośrednik, to będzie blisko 40 tys. W jakim czasie uzbierasz te kwotę? Pomyśl, policz, podejmij działanie.
3. Jak ułatwić dziecku start w dorosłe życie?(otwarcie biznesu, kupienie franczyzy)
Mój syn szybciej niż jedzenia widelcem nauczył się obsługiwać smartfona. Czas szybko leci. Być może podpisujesz się pod filozofią, że żyjemy w świecie gdzie nie zawsze ważna jest edukacja czy wykształcenie. Spotykamy się z tym, że sukces leży częściej po stronie pomysłu, innowacji, nietypowego podejścia, kreatywności. Sam pomysł jednak nie zawsze wystarcza. Najbardziej przekonują się o tym osoby przedsiębiorcze chcące skorzystać z dofinansowania dla firm czy projektów europejskich. To co najczęściej blokuje ambitne plany i szanse w biznesie to często właśnie te kilkadziesiąt tysięcy żeby tylko móc wystartować. A jeśli to Twoje dziecko będzie miało świetny plan na biznes, co wtedy zrobisz? Będziesz miał mu za co pomóc?