0
WYSTARCZY BY ZAINWESTOWAC Z ZYSKIEM
0minut
TWOJEGO CZASU
0zlotych
MIESIĘCZNA SKŁADKA

Planowanie finansów osobistych

PLANOWANIE FINANSOWE NIEKTÓRZY WYNOSZĄ Z DOMU, NIEKTÓRZY BIORĄ PRZYKŁAD Z BOGATYCH LUDZI, JESZCZE INNI CZYTAJĄ PORADNIKI I SAMI KALKULUJĄ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ.

NIESTETY ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ LUDZI NIE MA NAWYKÓW INWESTYCYJNYCH I PRZEJADA CAŁE SWOJE DOCHODY, ŻYJE NA KREDYT, ZAPOŻYCZA SIĘ CORAZ BARDZIEJ, CZĘSTO MIMO ROSNĄCYCH DOCHODÓW ZE SWOJEJ PRACY.

Współczesny rynek daje możliwość inwestowania każdemu z nas. Możemy pomnażać nie tylko duże kwoty, ale także te mniejsze.
To otwiera możliwości inwestycyjne dla każdego, kto ma na koncie wolne środki, nawet 100 złotych.
Wolne środki najczęściej wydajemy na rzeczy, których brakuje nam na co dzień, po prostu kupujemy coś co jest nam zbędne, tylko dlatego, że w danym momencie stać nas na taki wydatek. Czy nie lepiej pomnażać pieniądze, niż z dnia na dzień bezpowrotnie pomniejszać swoje możliwości oszczędzania? Warto brać przykład z ludzi bogatych, którzy zaraz na początku miesiąca przeznaczają pieniądze na inwestycje, jeszcze zanim rozpoczną wydatki konsumpcyjne.

ANALIZA FINANSÓW

analiza-finansow-planowanie-finansow-doradca-finansowy-lodz

Zrób analizę swoich finansów

Policz ile dokładnie jesteś dzisiaj warty, ile wynoszą Twoje długi i jaka jest Twoja wartość netto.

Wyobraź sobie, że przenosisz się do innego kraju i musisz sprzedać wszystko co posiadasz, ile pieniędzy zostało by Ci po sprzedaży? Uświadomisz sobie, że Twoje ubrania, sprzęt, meble etc. są warte jedynie ułamek kwoty, którą za nie zapłaciłeś. Możesz się rozczarować, ale najważniejsze to być ze sobą szczerym.

ograniczenie-wydatkow--planowanie-finansow-doradca-finansowy-lodz

Wychamuj Swoje wydatki

Kolejna rzecz to Twoje długi. Zacznij hamować swoje wydatki, przed kupnem czegoś zastanów się, czy jest Ci to rzeczywiście potrzebne. Płać za wszystko gotówką zamiast kartami. Gotówka przedstawia dla Ciebie realną wartość, podczas gdy płacenie kartą (choć wygodne) wywołuje złudzenie, jakby towary nic nie kosztowały. Prowadzi to do zwiększonej konsumpcji.

Kupno drogich rzeczy – daj sobie trochę czasu, nim zdecydujesz się dokonać dużego wydatku. Jeżeli np. wstrzymasz się miesiąc z zakupem może się okazać, że w ogóle z niego zrezygnujesz.

Rozważ przeprowadzkę do tańszego mieszkania o podobnym standardzie. Jeśli przykładowo wynajmujesz całe mieszkanie i kosztuje Cię to ok. 2 000 miesięcznie poszukaj sobie jakiegoś tańszego, np. za 1700 a zaoszczędzone 300 przeznacz na spłatę długów. Różnica między osobą, która ma pieniądze i nie ma długów a osobą która ma długi i nie ma pieniędzy jest ogromna. Z pieniędzmi jest trochę, jak z jedzeniem. Kiedy masz dużo jedzenia nie myślisz o nim, w momencie gdy brakuje Ci pokarmu i zaczynasz głodować, myślisz o nim ciągle.

podniesienie-wartosci--planowanie-finansow-doradca-finansowy-lodz

Podnieś Swoją wartość

Ważnym aspektem planowania swoich finansów są szkolenia – podnoszenie swojej wartości. Zastanów się jak możesz zwiększyć swoją własną wartość. Jaka jedna cecha, gdybyś miał ją bardzo rozwiniętą, pozwoliła by Ci osiągnąć Twoje cele? Postaw sobie za cel, żeby ją właśnie rozwijać, a kiedy już to zrobisz przejdź do kolejnej cechy.

Dobrze jest też rozmawiać z osobami z Twojego otoczenia, które zarabiają więcej niż Ty. Co robią, żeby tyle zarabiać? Wysłuchaj odpowiedzi a potem sam zacznij wprowadzać niektóre sugestie do swojego życia.

Po wszystkich analizach bądź też przygotowany na zmianę pracy. Przeciętna osoba zaczynająca karierę w USA będzie miała ok. 14 różnych pracodawców (nie znam statystyk dla Polski). By zostać milionerem możesz być zmuszony nie tylko do zmiany pracy, ale też do zmiany swoich nawyków i zachowań.

CELE FINANSOWE

cele-rocznego-dochodu-planowanie-finansow-doradca-finansowy-lodz

Cel dotyczący rocznego dochodu

Na dobry początek możesz wyznaczyć cel dotyczący rocznego dochodu. Ile chcesz zarobić w tym roku? Ile w drugim, trzecim, piątym, dziesiątym, dwudziestym itd. Możesz np. założyć, że co roku chcesz zwiększać swój dochód o 20 %. Chodzi o to żebyś zawsze miał cel, do którego możesz dążyć, nawet jeśli często go modyfikujesz.
cele-oszczednosciowe-planowanie-finansow-doradca-finansowy-lodz

Cele związane z oszczędzaniem

Następny cel będzie dotyczył oszczędzania – ile chcesz oszczędzać co miesiąc? Określ pisemnie dokładną kwotę. Potem regularnie, np: co miesiąc sprawdzaj swoją wartość, tzn. wartość wszystkiego co posiadasz i kontroluj, w którą stronę podąża.
cele-dotyczace-emerytury-planowanie-finansow-doradca-finansowy-lodz

Cel dotyczący emerytury

Kolejny cel dotyczy emerytury – ile chcesz dostawać pieniędzy na emeryturze? Przykładowo, jeżeli ma to być 36 000 zł rocznie (3 000 zł miesięcznie), pomnóż tą kwotę przez 20 a będziesz miał pojęcie ile mniej więcej zgromadzonego kapitału będziesz potrzebować. Im wcześniej zaczniesz o tym myśleć, tym lepiej.

Co warto wiedzieć przed spotkaniem?

Powszechnie uważa się, że inwestowanie nadwyżek finansowych to domena przedsiębiorców i biznesmenów.
Inwestowanie wymaga znajomości podstaw rynku, na którym chcemy działać.
Inwestowanie może przybierać różne formy. Część osób woli systematycznie inwestować niewielkie kwoty, inni zaś gromadzą środki przez dłuższy czas, by ulokować pieniądze w większe przedsięwzięcie.

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, dlatego w takich przypadkach warto zwrócić się o poradę do specjalisty.

Świadome planowanie finansów

IIle pieniędzy co miesiąc każdy z nas mógłby zatrzymać w swoim portfelu, gdyby potrafił lepiej zarządzać przepływami finansowymi? Przyjmuje się, że jest to nawet w granicach 15–20% naszego comiesięcznego budżetu. Aby jeszcze bardziej zaostrzyć warunki, uznajmy, że absolutnie bezpiecznym założeniem jest 5%. To daje przy wynagrodzeniu 2500 zł dokładnie 125 zł co miesiąc dodatkowo w naszym portfelu. Dodajmy, że mówimy o kwotach możliwych do uzyskania bez zmiany dotychczasowego poziomu życia.
Dla potrzeb obliczeń załóżmy 50 lat pracy zawodowej. Jeśli pomnożymy tę kwotę przez 12 miesięcy w roku, to przez 50 lat uzyskamy stosunkowo niewielką (z perspektywy całego życia) kwotę 75 000 zł. I pewnie większość osób właśnie tak do tego tematu podchodzi.
Co by się jednak stało, gdyby te 125 zł miesięcznie systematycznie inwestować (co w dzisiejszych czasach może robić absolutnie każdy i nie potrzeba do tego wielkich pieniędzy).

Planowanie to proces

P Planowanie finansowe to proces. Jego efektem powinna być poprawa finansów osobistych w wielu aspektach. W tym sensie każdy plan jest lepszy od niczego.

Oszczędności niektórzy nadal chowają w skarpecie lub przechowują na rachunku bieżącym.

Warto jednak wiedzieć, że mamy w zasięgu ręki (i portfela) mnóstwo narzędzi, które mogą nam zapewnić nie tylko bezpieczną finansową przyszłość, a może nawet i niezależność finansową. I nie są one dostępne tylko dla wybrańców.

Być może marzysz czasem o czymś, ale nie przekładasz tego na plan działania. Żeby przebiec maraton, trzeba najpierw biegać dystans 1 km, potem 3 km, 5 km, 10 km itd. W finansach jest tak samo.

Pamiętaj o 3 punktach

D Doradca sprowadza plan finansowy do 3 punktów:
• Wydawaj mniej, niż zarabiasz.
• Spraw, aby pieniądze, które masz, pracowały.
• Bądź przygotowany na nieoczekiwane zdarzenia.

Plan finansowy zawiera wiele elementów istotnych dla pełnego ujęcia zagadnień finansowych.

Czym zatem ma się różnić plan doradcy finansowego od planu „niedoradcy”? Jak planują doradcy finansowi i co odróżnia ich plany finansowe od innych?

Zapraszam do dobrego planowania finansów.

KONTAKT →

Baza wiedzy o Planowanie finansów

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNE SPOTKANIE

Nie znalazłeś odpowiedniego ubezpieczenia lub masz dodatkowe pytania?
Wypełnij formularz, a skontaktuję się z Tobą i umówimy się na bezpłatne spotkanie.

[contact-form-7 id=”” title=”BEZPLATNE KONSULTACJE PLANOWANIE FINANSOWE”]

[/contact-form-7]